Kirjutas

Nii tavalises supermarketis kui ka spetsialiseeritud lemmiklooma poes on toiduvalik alati nii suur, et võtab silme eest kirjuks.

Mida tuleks silmas pidada kassitoidu valimisel ning mis on kassitoidu firmade põhiline erinevus?

Selles artiklis loodame asja veidikene selgemaks teha.

Loe edasi:

Kassitoit peab sisaldama liha ja tauriini.

Kassitoit

Kassid on iseseisvad lihasööjad – mida liharikkam on kassitoit, seda kasulikum see neile on. Jälgima peaks, et ei oleks palju (või parem kui üldse pole) lisaaineid. 

Kindlasti peaks kassitoit sisaldama tauriini, see on kassidele elutähtis aminohape. 

Tauriin toetab:

  • silmanägemist, 
  • seedimist,
  • südamelihase tööd,
  • immuunsüsteemi. 

Tauriini saab kass loomsest proteiinist. Kasside organism ei suuda säilitada tauriini, seega peaks seda tarbima pidevalt. 

Peab silmas pidama ka seda, et erinevatel kassidel on erinevad toitainete vajadused – see tähendab, et kassitoit peaks olema individuaalselt valitud. Jälgi kassitoitude peal olevaid märksõnu:

  • Sensitive – õrna seedimisega
  • Adult – täiskasvanud kassidele
  • Kitten – noortele kassidele
  • Senior – vanematele kassidele
  • Sterile – steriliseeritud või kastreeritud kassidele

Kassitoidu erinevus poodides.

Suurim erinevus kassitoidu firmade vahel on see, milliseid koostisosi kasutatakse. 

Näiteks toidupoodides müüdavates toitudes võib olla palju lisaaineid, e-aineid ja värvaineid. Ostmisel kindlasti viska pilk peale toidu sisalduse infole.

Selline toit on kassile nagu rämpstoit. Samuti ei pruugi teatud firmade toidud olla üldse tasakaalustatud kassi vajadustega. Õrna seedimisega kassile peaks valima hoolikamalt toitu, tihti on sellised toidud märgitud sensitive märkega ning mõeldud just seedimishäiretega kiisudele.

Kassitoit noorele kassile

Kõiki toite ei töödelda samamoodi, näiteks ühte tüüpi töödeldud toit ei pruugi seedimist mõjutada aga teistmoodi töödeldud toit võib hoopis kahju teha.

Kindlasti tuleks meeles pidada, et kui kass ongi saanud terve elu “rämpstoitu”, siis kvaliteetsele toidule on raskem üle minna. Seda tuleks võtta kui last, kes on saanud terve elu pidevalt burgereid, friikaid ja chipse ning nüüd peab järsult ainult tervislikku toitu sööma, mis talle ei maitse. 

Üleminek on kindlasti raske ja kass võib alguses pirtsutada palju. Meeles tasub pidada, et tervislikum toit on kasulik kassile ja tuleb olla siiski järjepidev.

Hooli enda kassist!

Alla ei tuleks anda ja mitte mõelda, et kassiga on kõik siiani hästi olnud ja pole ühtegi terviseprobleemi. 

Terviseprobleemid toidust võivad tekkida alles pika perioodi jooksul. 

Kui kass on juba pikalt harjunud samasuguse toiduga, siis võib üleminek olla keeruline. Uue toidu tutvustamise protsess peaks olema pigem pikem kui lühikene, nii umbes 10 päeva. 

Kui liiga kiiresti tutvustada uut toitu siis see võib ärritada nende seedimist. Uut ja kvaliteetsemat toitu tuleks anda vähe haaval ja teise toidu vahele, et harjumiseks oleks kiisul aega. Meeles tuleb pidada, et kassid ei tohi olla kaua näljas – kui on komplikatsioone siis võta ühendust veterinaariga!

Kuidas peaks käituma õuekassiga?

Õuekassi toitumine

Ka õuekassid peaksid saama toitainete rikast toitu. 

Ei tasu mõelda, et kass püüab ise oma toidu. Kassid peaksid umbes 10 hiirt päevas sööma, et saada oma päevane toitainete vajadus kätte. See kogus hiiri on üsna suur ning raske ühele kassile püüda. 

Õuekassid on palju aktiivsemad kui toakassid, seega nende toidukogus peaks ka pisut suurem olema.

Kas kallim kassitoit on parem?

Hinnaerinevus on peamine, miks kassiomanikud on segaduses millist toitu enda kassile anda – kas kallim toit on üldse parem?

Ilmtingimata ei.

Siin võib olla palju põhjuseid miks osade firmade toidud on kallimad, näiteks nende pakendamine või tootmine on kallim kui mõne muu oma. 

Tähelepanu peaks panema ikkagi koostisosale. Vaata pakendi tagaosast, milliseid aineid on sinna veel lisatud.

Ning loomulikult peaks kassile ka toit maitsema ning olema mitmekesine.

Tervislik kassitoit

Kui sina peaksid kogu aeg sama toitu sööma, mis sulle isegi ei maitse, kas sina naudiksid seda? 

Seetõttu soovitame vahepeal ka toidu maitseid vahetada. 

Hea oleks leida firma, mis kassile maitseb ning sealt vahetada maitseid. Ka neil saab kõrini ühest ja samast maitsest, seega vaheldus maitsete vahel võib neid motiveerida rohkem toitu sööma.